Jdi na obsah Jdi na menu

35/2014 5.8. V 15.00 hod. Taktické cvičení: Lesní požár v těžce přístupném terénu I.zóny Krnap

5. 8. 2014

 Mezinárodní taktické cvičení jednotek PO

KRKONOŠE 2014
Zdolání rozsáhlého lesního požáru v těžce přístupném terénu I. zóny Krkonošského národního parku
 
Předmětem taktického cvičení bylo řešení mimořádné události, při níž je ohrožena I. zóna KRNAP. Dojde k rozsáhlému plošnému požáru trávy a nízkých jehličnatých dřevin. Vlivem jihozápadního větru dojde k jeho značnému šíření severovýchodním směrem. Požár  vznikne cca 500 m od Vosecké boudy směrem k Prameni Labe.Vzhledem k nedostupnosti místa požáru rozhodne ŘD HZS LK o vyžádání přeshraniční spolupráce polských jednotek požární ochrany.
 
Místo zásahu bylo rozděleno do tří úseků
1. úsek
Kyvadlová doprava požární vody k Vosecké boudě, kombinovaná doprava vody Vosecká bouda – Tvarožník. Podpora úseku č. 2. Zdroj hasební vody – řeka Mumlava.
Jednotky:
HZS LK PS Semily
JSDHO Harrachov
JSDHO Rokytnice n. Jiz.
KM PSP Jelenia Góra (HZS Jelenia Góra)
OSP Jelenia Góra Sobieszów(SDH Jelenia Góra Sobieszów)
OSP Karpacz (SDH Karpacz)
OSP Kowary (SDH Kowary)
 
2. úsek
Kombinovaná doprava vody po požářišti od Tvarožníku směr Česká budka. Zřízení čerpacího stanoviště z hydrantového zasněžovacího systému. Hašení požáru. Fronta požáru představuje 100 m, dodávka hasební vody v kapacitě 1.200 l/min. po dobu 30 minut.
Jednotky:
HZS LK PS Tanvald
OSP Szklarska Poręba (SDH Szklarska Poręba)
OSP Piechowice (SDH Piechowice)
OSP Podgórzyn (SDH Podgórzyn)
 
3. úsek
Dálková doprava vody po požářišti od Pramene Labe směr Česká budka. Hašení požáru, zastavení šíření požáru přes cestu. Fronta požáru představuje 100 m, dodávka hasební vody v kapacitě 1.200 l/min. po dobu 30 minut. Zdroj hasební vody – Pramen Labe (pouze metodicky)
Jednotky:
HZS LK PS Jilemnice
JSDHO Vítkovice
JSDHO Jilemnice
JSDHO Špindlerův mlýn
KM PSP Jelenia Góra (HZS Jelenia Góra)
 
Cíle cvičení:
 
1.      Ověření funkčnosti stanovených zásad společného zásahu v příhraniční oblasti.
 
2.      Zjištění skutečných dojezdových časů JPO z obou států ve vztahu k plošnému pokrytí území jednotkami požární ochrany.
 
3.      Ověření technicko-taktických parametrů mobilní požární techniky SaP jednotek PO předurčených k likvidaci mimořádné události v dané lokalitě s ohledem na specifické podmínky daného území a požadavky ochrany přírody v I. a II. zóně národních parků.
 
4.      Zohlednění specifik a omezení při zdolávání požáru ve vztahu k ochraně přírody v I. a II. zóně národních parků.
 
5.      Procvičení vzájemné komunikace a koordinace sil a prostředků při společném zásahu.
 
6.      Praktické procvičení komunikace mezi zasahujícími jednotkami a řídícími články, zejm. v úrovni taktické a operační.
 
7.      Soustředění praktických zkušeností pro tvorbu analýzy pro transformaci zjištěných závad a následnou tvorbu koncepce zabezpečení daného území z hlediska vybavení dotčených jednotek PO.